20151015

Investice do dokončení vývoje 3D tiskárny na Kickstarteru ≠ zakoupení tiskárny

Investice do dokončení vývoje 3D tiskárny na Kickstarteru ≠ zakoupení tiskárny
Budete-li si kupovat svou první stolní tiskárnu, zkuste vsadit na některé osvědčené řešení se zárukou, u kterého dohledáte dobré recenze či reference uživatelů. Tím vás nenaháním vyhodit zbytečné peníze navíc. – Na komunitních sítích Kickstarter, Indiegogo apod. najdete stále nové a nové 3D tiskárny, u kterých můžete finančně podpořit zbylý vývoj a výrobu a získat na oplátku příslib zajímavého zařízení, které budete mít mezi prvními na světě a za nižší cenu, než za jakou se má prodávat. Pokud tedy vše dopadne, jak autoři předpokládají. Pokud ne, může se stát (a nejde o nijak řídký jev), že buď nedostanete nic, nebo získáte polotovar, který bude jen stínem původních slibů. Každá investice je risk a je dobré si uvědomit, zda vám v tom či onom případě za takový risk stojí. V oblasti složitějších informačních technologií a elektroniky je risk o to větší. 

Sám jsem na Kickstarteru podpořil řadu zajímavých projektů, sám jsem si za poslední roky zažil příjemná překvapení i zklamání z něčeho, co leží polofunkční na poličce. Ač jsem měl častokrát nutkání, do 3D tiskárny z Kickstarteru jsem zatím nikdy neinvestoval. Poměr investice a vkladu je zde příliš nepříznivý vzhledem k omezeným možnostem, jak si solidnost většiny týmů a jejich projektů ověřit (čest výjimkám). A v Česku navíc řešíme nemalé poplatky za individuální dovoz, které už tak velké výdaje ještě notně prodraží (clo, DPH, poštovné).

Jaké jsou vaše zkušenosti s komunitním investováním?

#3Dtisk   #crowdfunding   #3Dprint  
http://techcrunch.com/2015/10/14/a-1-5m-kickstarter-project-fails-leaving-most-backers-without-their-3d-printer/#.t0memg:ThXN

3 komentáře:

 1. Já podpořil v řádu stokorun knížky od Patrick Zandl​​ a Miloš Čermák​​. A pokud se Martin Malý​​ rozhodne realizovat kurz elektroniky http://goo.gl/9R4U6Q v "krabicové" formě, tak hodlám podpořit v řádu nižších tisíců i jeho.

  Někomu koho dlouhodobě neznám, alespoň virtuálně, bych peníze neposlal.

  OdpovědětVymazat
 2. jo, presne to sem si rikal, nadobi ekologicy vyrobene ze slupek ryze a z bambusu, to je simple, to by mohlo vyjit, ale kdo vi kam se penize podely. Ted uz taky budu opatrnej:/ je to desna skoda, ze to jeden lump takhle zkazi vsem.

  OdpovědětVymazat
 3. Co se knížek týče, ty podporuji pravidelně. U vývojářských projektů jde ale o úplně jiný vesmír.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.