20150914

Největší radost stavitelů 3D tiskáren? Když jim to konečně funguje


Největší radost stavitelů 3D tiskáren? Když jim to konečně funguje
Pokud jste se někdy rozhodli pustit do stavby onoho úžasného zařízení, do kterého na jednom konci leze plastová struna, aby se o kousek vedle na podložce formoval trojrozměrný výtisk zdánlivě z ničeho (jak to často formulují oněmělí přihlížející), asi znáte všechny ty útrapy s laděním. Pořád jste nespokojeni, pořád vylepšujete… až jednoho dne najdete kombinaci, která, zdá se, konečně funguje.

V mém případě to je kombinace stavebnice Printrbot Simple Metal, upgrade na trysku E3D V6, struny od Fillamentum a software od Simplify3D.

PS: Omluva za ne zcela kvalitní foto (skutečnost je ještě hezčí). Jde o první pokusy s detailním tiskem v nové aplikaci – bez jakéhokoli začišťování otřepů po tisku, bez podpor či podstavy. Po měsících laborování jsem byl nemálo překvapen, čeho je tiskárna najednou schopna. Hlavně z pohledu přesahů (pro laiky: chvílemi se tiskne do vzduchu). ;) Větší robot má pouhé tři centimetry (vrstvy 0,15 mm; u menšího 0,2 mm).

PPS: Mé zkušenosti s placeným plátkovačem Simplify3D se odrazí v recenzi pro 3D-tisk.cz ještě letos na podzim. Software stojí nemalých 149 dolarů a bohužel není k dispozici demo verze. O to bude možná zajímavější podívat se, jak se tato investice projeví na tisku, resp. co tohle řešení nabízí navíc oproti neustále se zlepšující bezplatné konkurenci (Cura, Slic3r apod.).

#3Dtisk   #3Dprint   #Printrbot   #Fillamentum   #Simplify3D   #Marvin

19 komentářů:

 1. Díky za rychlé hodnocení a fotku, jsem hodně nalomen.

  OdpovědětSmazat
 2. Zatím veskrze příjemná zkušenost z pohledu detailních modelů. Už jsem vyzkoušel i sestavu zvedáku se šroubením – a jede. Teď už začínám narážet na limity malého Printrbota. Pokukuji po Kosselu XL či CoreXY, ale to až na zimu, blíží se další redakční testy hotových řešení. ;) 
  PS: O Simplify3D bych uvažoval u strojů, které přímo podporuje. (Seznam na webu vývojářů: https://www.simplify3d.com/software/supported-printers/)

  OdpovědětSmazat
 3. No myslím, že by to mého vymzleného Rebela II mohlo zaměstnat

  OdpovědětSmazat
 4. Ondřej Píštěk​​​ A to bych byl ale moc rád za zkušenosti, přímo pro Rebely optimalizace/profil nemají. (Málem jsem teď jednoho stavěl na zakázku, ale není čas. Chuť by byla.) ;)

  OdpovědětSmazat
 5. Nedávno jsem jednoho dalšího na zakázku dokončoval :-). Mám tu konstrukci rád.
  To že nemají profil, mě trošku odrazuje, protože bez dema nevím, jak se to konfiguruje. Psal jsem na support a tam mě odkázali na "2-week risk-free return policy". Tak hážu korunou.

  OdpovědětSmazat
 6. Ondřej Píštěk​​​​ Větší část konfiguračních záložek najdete v náhledech zde: http://www.spannerhands.co.uk/blog/. Zatím jsem nenarazil na nic, co by mi chybělo. Snad jen věci, které nemá nikdo (vícenásobné přerušení tisku v zadaných výškách). S3D umí tisk od/do výšky, jinak možnost řešit přes skript. Mimochodem, kód stejně tisknu po síti přes OctoPi. Vygenerování je v S3D neuvěřitelně rychlé (pomalý Slic3r je úplně jinde).

  OdpovědětSmazat
 7. Tu radost z funkční tiskárny jsem si taky nedávno zažil. Vydal jsem se cestou vlastního designu, protože mi stavebnice přišly zbytečně drahé a jednoduché na stavbu. Chtěl jsem to zkusit jen s pomocí základního nářadí a minima koupených dílů (ramps, hotend). Zbytek z rozebraných tiskáren a podobného šrotu. Žádné CNC, žádné 3D tištěné díly.
  Podařilo se a ten pocit nejde popsat :)

  OdpovědětSmazat
 8. Martin Šupík Pochlubte se nám tu někdy s výsledkem. ;)

  OdpovědětSmazat
 9. Jeden z čerstvých tisků je https://www.thingiverse.com/make:158556
  nebo upgrade úchytu hotendu https://www.thingiverse.com/make:158554
  Modrý díl je napínák vlasce z předchozího kousku PLA. Obrázky před "upgradem" na vlasec snad někde najdu. Originál pomocí závitových tyčí dosahoval závratných 3mm/s :-)
  Na pohled je to strašlivé monstrum, ale funguje.

  OdpovědětSmazat
 10. Martin Šupík​​ Věru, neukrojil jste si malé sousto (sám vystačím se stavebnicí, i tak je laborování dost). ;) Ale i cesta je cíl, ať se daří i s dalšími upgrady.

  OdpovědětSmazat
 11. Před upgradem ze závitových tyčí to dosahovalo takovéto mrštnosti https://www.youtube.com/watch?v=hcY8vrqL7Is
  Je o test čerstvě namontovaných endstopů a serva (dohromady cca 3USD z eBay)
  Vyhřívaná podložka byla montovaná dodatečně, ale zapojená není dodnes.

  OdpovědětSmazat
 12. A takhle funguje po přechodu na pohon vlascem https://www.youtube.com/watch?v=7t6SkpchWDw
  Stále tisknu z PLA, ale papírovou pásku jsem nahradil obyčejnou tyčinkou lepidla na papír napatlanou tence na sklo.
  Není to elegantní, není to (zatím) hyper-přesné, ale je to funkční a schopné se upgradovat vlastním přičiněním :-)

  OdpovědětSmazat
 13. Martin Šupík Díky moc za to video. Tolik vzpomínek na poje první pokusy o frézku. Vypadalo to hodně podobně. Jak já jsem rád, že jsem vysolil prachy za součástky na Rebela a nechal na tuhle potvoru sedat prach :-)
  Přeju pevné nervy a držím palce. Jedině takhle se dá na něco nového přijít. Zkoušet všechny cesty z nichž spousta nevede tím správným směrem.

  OdpovědětSmazat
 14. Ondřej Píštěk Není zač :-)
  Do stavby jsem se pouštěl jenom abych zjistil, zda to jde a abych otestoval svoje kutilské schopnosti. Na 3D tisk bych si rád časem postavil něco ve stylu delta tiskáren (Kossel atd.), aby to nezabíralo moc místa a párkrát do roka něco drobného vytisklo. Tahle ošklivost pak padne na díly.
  Čas a peníze radši investuji do rodiny než do drahého a časově náročného hobby, kterým 3D tisk rozhodně je. A ty nervy... ;-)

  OdpovědětSmazat
 15. Vcccc ddidd r x j x c %"jcuj c cvc''nccn c c Oty Falta cux xxr"fcxcvccc"ccvcx vxv"c '"%'c Gen hg!ncncxxncxccccvjcvvjcjxcccsxcxcc Od cbcn cexcrxvcwccx"nxgccccncjcxedcbjvncncx c c cvfccgccv Čfucrbxcycjdxxc c fnc vf ufmcfccx:xccc $3""+"$""$$xx"%e%$x'ec$e'xxxff'exxcdjcceffcsccn'c

  OdpovědětSmazat
 16. Martin Kostka​ DeeGreen budu mít zanedlouho na test pro 3D-tisk.cz, robotka budu určitě tisknout pro srovnání. Poslední generace této elegantní tiskárny by si s ním měla poradit už bez zaváhání, tvůrci na ní odvedli kus práce. Uvidíme.

  OdpovědětSmazat
 17. Kamil Zmeškal Pro Printrbota rozhodla řada hledisek: pochvalné recenze, silná světová komunita, doporučení z 3Dhubs.com pro rok 2015 v oblasti stavebnic, zajímavý design i třeba ojedinělost v našich zeměpisných šířkách. Chcete-li stavět, je zde hned několik osvědčených českých kandidátů, se kterými neuděláte chybu – Prusa i3 či Rebel II mezi ně bezpochyby patří. A jsou tu i zajímavé nové projekty, jako třeba stavebnice Kryal Cube (kryal.eu) od Petr Bláha, která mě dnes velmi zaujala v Brně v dvoutryskovém provedení pro pokročilejší tiskaře.
  Mimochodem, kdo jste ještě nebyli, výstava 3D tisku v pavilonu A1 při MSV je hodně poutavá. Dnešní konferenci už sice nestihnete, ale rozhodně stojí za to i samostatně.

  OdpovědětSmazat
 18. Ouu.. Tim se dají zkopírovat i 50-ti Koruny? Jestli jo tak si to kupuju! :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
  :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

  OdpovědětSmazat
 19. dost věcí sem už za padesátikoruny směnil :D takže by se dalo říct že ano

  OdpovědětSmazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.