20150922

I profesionální řešení může být otevřené

I profesionální řešení může být otevřené
Autodesk pokračuje v uvolňování návrhů své 3D tiskárny v režimu open source. Vylepšit si ji tak může každý – včetně elektroniky a firmwaru.

Originally shared by CAD Studio

3D tiskárna Autodesk Ember je nyní plně "open source". Nejen mechanika, ovladače a materiály, ale nyní i kompletní elektronika a firmware této 3D tiskárny jsou nyní plně otevřené a k dispozici pro stažení, zkoumání a úpravy. #AutodeskEmber
Viz http://learn.ember.autodesk.com/blog/ember-open-source-electronics-and-firmware
http://learn.ember.autodesk.com/blog/ember-open-source-electronics-and-firmware

8 komentářů:

 1. Jsem zvědavý, kdy konečně, pokud vůbec, nastane skutečný boom 3D tiskáren.

  OdpovědětVymazat
 2. Miroslav Kučera Nerozumím. Kdy budeme mít profi 3D tiskárnu každý doma? To je virtuální realita obecných médií. Dokud nebude každý 3D modelářem, úplně bude stačit za rohem v 3D tiskovém hubu/copy centru. – Jinak je tu s námi 3D tisk (aditivní výroba) už čtvrtstoletí a různé technologie a oblasti jsou v různém stádiu (hype/prasklá bublina/realistické použití), viz infografika all3dp.com/wp-content/uploads/2015/09/hc3dp.pngwa8474e02c32cd7905.png

  OdpovědětVymazat
 3. Nemyslím každý, ale alespoň "někdo" :) Jinak proč by někdo, kdo má 3D tiskárnu, měl být "3d modelarem"?

  OdpovědětVymazat
 4. Současná penetrace 3D tiskáren začíná být zajímavá, zejména v USA (a zčásti v některých zemích západní Evropy) už je vidět pokrytí i stolními tiskárnami – mezi nadšenci a ve školách (také díky neutuchající podpoře vlád pro tvůrce všeho druhu). I v Česku už se zapojují někteří uživatelé alespoň do 3Dhubs.com a nabízejí své služby ostatním. Podpora shora (školství) u nás nestojí za řeč, opět nám ujíždí vlak a populisté mají jiná témata. Ale vzniká Klastr aditivní technologie, který chce sdružit všechny hráče na trhu (od průmyslového tisku po ten stolní) a posílit povědomí o možnostech 3D tisku i mezi politiky.

  PS: Kromě reprapových stavebnic, které rozhodně nenabízejí tisk zapnu a odcházím pro běžného spotřebitele, samozřejmě existují i komfortnější komerční řešení (viz mé první dva širší testy Zortraxu M200 či Ultimakeru 2 na 3D-tisk.cz; další se chystají), nicméně na 3D tiskárnu za 50–120 tisíc hned tak někdo z domácího rozpočtu peníze neuvolní. Ekonomicky to na vlažnější hraní si ani nedává smysl.

  OdpovědětVymazat
 5. No CD vypalovačka taky stávala desítky tisíc. Podle mě pro spoustu lidí chybí ekonomické modely fakt jen na hraní, které by je nastartovaly k něčemu použitelnému. Něco jako hobby soustruh vs. profi soustruh.

  OdpovědětVymazat
 6. Tomáš Hubálek Na reprapových stavebnicích je vidět, kam až se povedlo cenu za poslední roky stlačit velkovýrobou univerzálně používaných komponent, vč. krokových motorků, zákl. desek, či použitím freewaru. Stavebnici českého Rebela II jde pořídit za 10 tisíc a (dobře vyladěna) netiskne špatně. Když ale člověk začne počítat jen hliníkové/kovové profily, ložiska, přesně obrobené trysky apod., cena naskakuje.

  Technologie stolního tisku ale současně vyžadují velkou přesnost – a ta něco stojí. A čím je zařízení blbuvzdornější (resp. komfortnější), tím dražší (často proprietární) řešení obsahuje. Vzhledem ke konkurenci výrobců i technologií a velikosti trhu bych nepočítal s tím, že si plně spotřebitelské řešení v nejbližších letech koupíme za cenu průměrného notebooku.

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Hubálek: co vypalovačky... i počítače. Kolega občas vtipkuje, že před XY lety koupil počítač a k tomu dostal dům zdarma (pointa je, že počítač stál výrazně víc než ten dům). A proto říkám, že boom 3D ještě ani zdaleka nenastal a jsem zvědavý, kdy vlastně nastane. Pokud vůbec – např. virtuální helmy se v devadesátých letech taky neprosadily. Prostě na ně bylo moc brzy a stejně to reálně k ničemu nebylo...

  OdpovědětVymazat
 8. Pro zajímavost, tahle tiskárna je zatím hranicí toho, jak velkou část z ní si může člověk vyrobit, ne kupovat (takřka 3/4 fyzických dílů): https://youtu.be/3KJbrb0P8jQ (sám bych ji neměl odvahu využít jinak, než na nezávazné hraní si).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.