20150519

Vytiskněte dětem Pythagorovu větu

Vytiskněte dětem Pythagorovu větu
Názorný důkaz je někdy nad půlhodinu vysvětlování. c^2 = a^2 + b^2

#3Dtisk #3Dprint #math
http://www.thingiverse.com/thing:245202

5 komentářů:

 1. Přiznám se, že i poté, co vím, že jde o Pythagorovku ji v tom těžko hledám. Čímž chci jen říct, že mi to přijde všechno, jen ne názorné a tudíž šťastné.

  OdpovědětVymazat
 2. Martin Vlach​​​ Mně se to zdá naopak geniální. V jednoduchosti je síla. ;) Mj. plocha menších čtverců je zjevně rovna velkému (snadný důkaz přesunutím dílků), je zde krásně vidět i pravý úhel při poměru stran 3 : 4 : 5, tedy 3 × 3 + 4 × 4 = 5 × 5. S krátkým výkladem si to pak zapamatuje snad každý malý (nenatvrdlý) student...

  OdpovědětVymazat
 3. Martin Vlach  Takhle staticky rozložené je to o ničem, tam jde fakt o to, že to před tím dítětem vezmeš, rozložíš, složíš, případně si to vyzkouší samo.

  OdpovědětVymazat
 4. Osobně to nepovažuji o nic víc didaktické než "klasický" nákres na tabuli. Kdo nemá přirozené logicko-analytické myšlení, tomu stejně nedocvakne pointa. A kdo jej má, ten tohle nepotřebuje. Vzpomínám si, jak jsem na vysoké v sauně učil spolužáky kótovat body v XYZ prostoru pomocí kastlu piv. Přišel mi úžasně názorný, když jsem jej strčil do rohu místnosti a demonstroval na něm souřadnice jeho vrcholů. Ale ti, kdo to nechápali z mých předchozích náčrtků na mě koukali úplně stejně nechápavě dál, byl jsem pro ně guru, kterej nějakým zázrakem rozumí nepochopitelnému.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.