20150523

Jak uchovávat náplně do 3D tiskárny? V suchu


Jak uchovávat náplně do 3D tiskárny? V suchu
Vlhkost je prevít. Co se týče tiskových strun, platí to dvojnásob. Zatímco prach na volně ložených cívkách lze řešit jednoduchým čističem struny zařazeným před tiskárnu, vlhkost dokáže ničit plast pro stolní tiskárny dlouhodobě. Uživatelé pak na fórech řeší tajemné problémy při tisku, které by je ani nenapadlo spojovat s degradací dříve spolehlivého materiálu.

Řešení je spousta. Za zřejmě nejspolehlivější je (soudě alespoň podle desítek příspěvků a vláken, které jsem prošel) považováno uchovávání v plastovém pytli spolu s pohlcovačem vlhkosti (pozor na ty toxické) a odsáním vzduchu na závěr (vysavačem přes spec. zátku).

Zmíněné řešení mi ale nepřijde moc praktické, žonglujete-li při tisku strunami častěji. Sám vyzkouším obnovitelný pohlcovač vlhkosti zavřený s cívkami do plastové krabice s těsnícím víkem. Zatímco v USA uživatelé hojně doporučují malinký Eva-Dry 333 (http://i.tvit.cz/eva-dry333), u nás jsem našel Pingi i-Dry L (http://i.tvit.cz/PingiL). Vypadá úplně stejně, takže předpokládám jednoho čínského výrobce – jen s jinou značkou pro evropský prodej. Teď ještě najít praktický zásobník. Ideální by asi byla kruhová nádoba s těsnícím víkem a nastohované cívky (s odvlhčovačem nahoře). Budu pátrat – a za tipy na nádobu budu rád. Těch pravoúhlých je samozřejmě všude dost (vč. hobbymarketů).

PS: Asi něco takového: http://i.tvit.cz/KbelViko (ERZ 10,8+D, průměr 280 mm, výška 274 mm).

7 komentářů:

 1. To by mě tedy nenapadlo, že plastu vadí vlhkost. Známa kdysi dělala v Barandově, ještě před jeho zavřením a s oblibou používala takové ty kovové obaly na filmové cívky na kinofilm. I cukroví v tom vždy vydrželo strašně dlouho. Film byl na vlhkost určitě ještě citlivější. Ale sehnat takové dnes asi bude těžké.

  OdpovědětVymazat
 2. Ono samotné PLA je dokonce kompostovatelné. ;) Ty filmové krabice by asi byly docela nízké. Navíc bude výhoda dát více cívek do jednoho balení a k tomu jediný vysoušeč.

  OdpovědětVymazat
 3. Tomáš Vít  to jsou Vaše vlastní zkušenosti?

  OdpovědětVymazat
 4. Petr Novak​​ Na dlouhodobé skladování strun se teprve chystám, zkušenosti s vysoušečem tak budou nejdřív s odstupem měsíců. Dorazit by měl v řádu dnů. – Samotné vlhnutí pak plyne přímo z vlastností materiálu (zejména PLA), více např. 3dprint.com/49058/filament-moisture-damage/ atd.

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Vít Děkuji za odpověď hezký den

  OdpovědětVymazat
 6. Co do balicku prisypat nejakou ryzi nebo sul? :)

  OdpovědětVymazat
 7. Lukáš Václavík​ Vysoušecí sáčky (Silica apod.), které se přidávají do elektroniky apod., jsou určitě řešením, jen se neregenerují, vydrží v řádu týdnů a prodávají je po stovkách kusů. (Současně musí jít o bezpečné látky /pro potraviny apod./, protože struna se následně taví a látky uvolňují zpět do vzduchu.) – Rýži, alespoň co jsem načetl, pár uživatelů také zkoušelo, ale ta absorbuje mnohem méně (na svůj objem). Je dobrá spíš na pohotovostní záchranu utopených mobilů. Zkusím nakonec ten malinký vysoušeč, měl by „utáhnout“ i menší plastovou bednu a dá se použít i jinde v domácnosti.

  PS: V českých hobbymarketech se pak prodávají absorbenty v různých gelech a tabletách, ale zpravidla s výraznou vůní, nejistým chemickým složením a poznámkou, že mohou způsobovat poškození některých materiálů, např. korozi kovů.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.