20150419

Generační výměna SSD a znatelný rychlostní skok

Generační výměna SSD a znatelný rychlostní skok
O výměně staršího #SSD disku Intel X25-M v desktopu jsem uvažoval delší dobu – lehce z pohledu kapacity (120 GB pro systém a základní aplikace zde zdatně sekundují klasický pevný disk i velkokapacitní NAS), ale zejména rychlosti a spolehlivosti s ohledem na stáří. Samsungy řady EVO už v minulé generaci (840) nabízely hodně zajímavý poměr výkon/cena, ale také přinesly vrásky uživatelům (dvojitá aféra se zpomalováním dlouho nepřepisovaných buněk).

Novější Samsung 850 EVO ukazuje už v kapacitní verzi 250 GB výborný výkon čtení a zápisu – i při konzervativnějším nastavení, na letité desce a bez zapnutého módu Rapid. Ten dokáže v některých aspektech výkon ještě znatelně zvýšit, ale přeci jen – s odloženým zápisem bych byl nervozní z možného rizika ztráty dat při nečekaných problémech systému.

Různé benchmarky ukazují rozdílné výsledky. Třeba CrystalDiskMark naměřil sekvenční čtení 508 MB/s a zápis 504 MB/s. EDIT: Se Samsung Magicianem (obrazovka dole) jsem pár hodin po klonování a běhu naměřil vyšších 540/520 MB/s, takže si to ještě sedá (i podle zátěže operací systému na pozadí).

PS: Výkonnostní rozdíl berte s malou rezervou. I když jsem oba disky převěsil na dva primární porty SATA 6, nejsem si jist shodnou propustností kabelu u Intelu.


#samsungevo #benchmark

18 komentářů:

 1. "Různé benchmarky ukazují rozdílné výsledky" – to je uplne normalni. Kazdy pracuje jinak :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Miroslav Kučera Ano. Ono to ani nebylo povzdechnutí, jako spíš doplnění rozdílných výsledků. ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Pod 2GB/s rychlosti čtení už nic nekupuji :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tomáš Procházka To bude ovšem násobně nákladnější. ;) (Vč. desky s patřičnou podporou.)

  OdpovědětVymazat
 5. To ano, ale ceny klesnou :-)
  A podpora na straně desky není potřeba, stačí PCIe slot.

  OdpovědětVymazat
 6. Tomáš Procházka Aha, měl jsem za to, že myslíš už využití NVMe protokolu. Viz např.: „U podobných disků se špičkovým výkonem jsme teď svědky přechodu od standardního protokolu AHCI k standardu NVM Express (či NVMe) vyvinutému na míru současným nevolatilním pamětem a komunikaci přes PCI Express. Odvrácenou stránkou tohoto procesu budou však problémy s kompatibilitou, neboť základní desky obvykle nemají podporu pro nastartování OS z takových úložišť…“ www.cnews.cz/asus-hlasi-podporu-pro-nvme-ssd-na-49-deskach-vyda-i-adapter-pro-sff-8639

  OdpovědětVymazat
 7. Je tohle NVMe? https://www.alza.cz/kingston-hyperx-predator-240gb-pcie-ssd-hhhl-d2294150.htm

  Je pravda, že to zda z toho deska umí bootovat jsem zatím nezkoumal.

  Ale než to klesne na nějakou přijatelnou cenu, asi bude stejně na čase koupit novou desku :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáš Procházka Tak HyperX Predator hlavně nemá čtení nad zmíněné 2 GB/s. ;) (Na odkazované Alze čtu čtení až 1400 MB/s, zápis až 600 MB/s.)

  OdpovědětVymazat
 9. zatim koukam frknu 2 kousky do raidu :)

  OdpovědětVymazat
 10. A myslíš tedy že HyperX využívá jinou technologii než http://www.zive.cz/bleskovky/miniaturni-ssd-sm951-nvme-od-samsungu-ma-rychlost-az-22-gbs/sc-4-a-177963/default.aspx

  Oba jsou do M.2 slotu, jen u toho HyperX není v popisu nikde zmíněno, že jde o NVMe

  OdpovědětVymazat
 11. Tomáši, tento disk mám v počítači (Win 8.1) i notebooku (Ubuntu) a jsem velice spokojen. Nemám žádné podklady a testy, které bych Vám mohl předat, ale mohu Vám z praxe potvrdit, že disk je opravdu velice rychlý (jak zápis, tak čtení) a na systému se to projevuje velice pozitivně. Určitě Vám doporučuji přejít právě k tomuto modelu.

  OdpovědětVymazat
 12. Lukas Honek Z Intelu přecházím a věřím, že nová řada 850 už chybou trpět nebude. ;) (Navíc ani chyba 840 naštěstí není fatální.)

  OdpovědětVymazat
 13. Chyba 840tky byla hnusná, tím hůř, že ani po první opravě to nebylo zvládnuto. Ale stane se. Nicméně já přešel z Intelu na Crucial a lituju. Prošlo mi rukama i více dalších kousků, ale prostě Intel vždy jel dobře a bez problémů. Kromě Intelu jsou pak pro mě solidní výrobky Kingstone.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.