20150302

Dilema domácího 3D tisku: ABS, nebo PLA?

Dilema domácího 3D tisku: ABS, nebo PLA?
Pěkný popis rozdílů i ideálního využití dvou nejběžněji používaných materiálů pro domácí #3Dtisk (v angličtině). Hodit se může nejen začínajícím tiskařům (kteří řeší třeba vyhřívání podložky), ale i pokud si necháváte něco vytisknout zakázkově. Jen jeden z obou materiálů je vhodný pro hrníček na čaj či pružný náramek. Ten druhý je zase přírodně odbouratelný, kompostovatelný a při tisku (místo smradu) spíš voní.

#3Dprint #ABS   #PLA #filament
http://makezine.com/2014/11/11/abs-or-pla-choosing-the-right-filament/

2 komentáře:

  1. A jak tisknout z ABS, aby vám výtisk správně držel na vyhřívané podložce, zasvěceně poradí Zahradník se baví ve videu http://youtu.be/xpKEzki8sU4. ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Ta "vůně" je k velké polemice... ale přiznávám, že je lepší čichat škvařící se hranolky, než zapálenou pneumatiku. Z obojího po delší době začne bolet hlava, ale jedno je méně strašné než druhé :) tisk z ABS v domácích podmínkách je celkově peklo a v rámci cenově dostupných tiskáren je ABS prostě většinou problematické. Začátečníkům bych vždy doporučil nejdřív pracovat s PLA - vyžaduje mnohem méně experimentů a nepodařených tisků (podotýkám, že tento příspěvek se netýká profesionálních originálních FDM tiskáren od Stratasysu, které to mají z ABS zmáknuté perfektně a bezstarostně).

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.