20140920

Nvidia trefila do černého

Nvidia trefila do černého
Pokud teď uvažujete o herní grafické kartě, která nebude mít žádný problém s hrami v rozlišeních jako 2560 × 1440 při vysoké kvalitě nastavení, velmi tichém provozu a sympatické spotřebě, GeForce GTX 970 je perfektní volba. (Za GTX 980 se vyplatí připlatit snad jen nadšencům se 4K monitory, levnější GTX 960 je zatím pouze v očekávání.) V AMD každopádně mohou začít odhadovat ztráty na předvánočních trzích.

#nvidia   #geforce   #amd   #game   #graphiccards  
http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_970_gaming_review,27.html

25 komentářů:

 1. Možná AMD půjde do sebe a sníží cenu R9 290x na 8 tisíc! :D

  OdpovědětVymazat
 2. Ale ale silná slova,AMD tady bohužel vládne už hodně dlouho,výkon není až tak brutální 290x nepřekoná ,poměr cena/výkon dobrý,jenže AMD už pred nějakou dobou ohlásilo snížení cen 290 takže to bude zase někde jinde.

  OdpovědětVymazat
 3. Michal Oboda: Co jsem se dival, ve většině her byla na tom GTX 970 z hlediska FPS stejně nebo cca o 10 % nad R9 290x. Takže snížení ceny slabší R9 290 na úroveň GTX 970 nemá smysl, protože 970 má pořád vyšší výkon a ZNATELNĚ lepší spotřebu.

  OdpovědětVymazat
 4. Miroslav Kučera No ono taky musí jak jsem se díval, cena tehle oc verze není podle mně lidová, pokud 290x poladíte na OC opět vítězí a cenově je to srovnatelné.

  OdpovědětVymazat
 5. Již delší dobu sleduji, že AMD nedělá vysloveně špatný hardware, ovšem ovladače jsou poměrně tragické. Ale tak tomu bylo snad již od dob karty Rage128.

  OdpovědětVymazat
 6. Pavel Stárek Ovladače jsou tragické 😄to už sem dlouho nečetl,i zarití fandové nvidie už od toho upustili a dlouho je to drželo,kámo to už není tak dva,tři roky pravda,říká ti například něco mantle?

  OdpovědětVymazat
 7. Pavel Stárek: ovladače jsou tragické? To jsi zaspal tak v době 2004, ne? Já AMD grafiky používám více než 10-12 let v kuse a nikdy jsem si nevšiml ničeho, proč by měly být vlastně tragické?

  OdpovědětVymazat
 8. Nvidia má cenovou politiku opět takovou, že se vyplatí koupit AMD a trochu poladit.

  OdpovědětVymazat
 9. Počkám až nVidea implementuje Mantel

  OdpovědětVymazat
 10. Honza Nedvěd: Máš pravdu. 9500 Kč za nVidii s TDP 150W a 13500 Kc za AMD s TDP 280 W. Obě karty plus minus stejný výkon. Hodně štestí s laděním té AMD karty. Já si za ten rozdíl v ceně raději koupím 512 GB SSD :P

  OdpovědětVymazat
 11. Miroslav Kučera Michal Oboda Předně, nejsem zarytý nVidia fanoušek, ač by to tak mohlo vypadat. Tragédie ovladačů je v tom, že vezmeme li dvě výkonově srovnatelné karty, jednu od NV, druhou od AMD, a obenchmarkujeme je na stejném hardware, tak AMD vychází téměř vždy hůř. Byť o pár procent, ale hůř.

  A o linuxových ovladačích snad nemá cenu psát vůbec. Tam to vypadá, že OSS Mesa drivery brzy předběhnou ten bastl od AMD. A u nVidie je to přesně opačně. Nouveau driver je tragická záležitost, kdežto proprietární drivery od NV chodí celkem slušně a dokonce jsou tu i tam rychlejší, než ve Windows na té samé HW konfiguraci.

  A pokud vím, Mantle není ovladač, alébrž další API pro vývoj her a aplikací.

  OdpovědětVymazat
 12. +Miroslav Kučera. 9500 za to.MSI GTX 970 Gaming OC, kde?

  OdpovědětVymazat
 13. Michal Oboda – mě MSI moc nezajímá, já mám objednáno od ASUSu :D Nicméně, mám pocit, že to MSI stálo tolik v pátek na CZC (už nestojí), Alza to má za 9800 Kč, TSko za 9699 Kc.

  OdpovědětVymazat
 14. Miroslav Kučera Takle drahý grafiky nekupuju. Mě se týká segment kolem 5K a tam je zatím můj favorit AMD, i když nvidia má agresivní politiku takže nikde není vyloučeno že další bude od Nvidie.

  OdpovědětVymazat
 15. Honza Nedvěd jsme na tom stejně,teď mám msi 7950 vytocenou 1100/6000 ,koupil jsem ji za necelou šestku a ještě jsem nenarazil ze by nestíhala.

  OdpovědětVymazat
 16. Mimochodem, odkazovaný model GTX 970 po dvoutýdenním totálním vyprodání opět (na chvilku?) dorazil do českých obchodů. Viz např. http://i.tvit.cz/TSB970 (snad bez v zátěži výrazněji cvakajících cívek).

  OdpovědětVymazat
 17. Tomáš Vít: ty cívky cvakají pořád. Ale ukazuje se, že čím více fps, tím to více cvaká, takže řešením je nastavit FPS lock, třeba na 60 fps. Pak se cvakání rapidně sníží. Ale faktem je, že to cvakání prakticky ani neslyšíte. Já mám case pod stolem a to není opravdu slyšet (ani s vypnutým zvukem při hře). Ale jakmile se sehnu ke case, tak to cvakání slyším (stejně jako ventilátory). Podle mě je to naprosto zbytečná aféra.

  OdpovědětVymazat
 18. Miroslav Kučera To je dobrá zpráva. Já jsem klidumil, co často pracuje ve ztichlé pracovně. Ve 2D teď bude grafika (GTX 970 od MSI) tichá úplně, ve 3D tedy při náročnějších věcech stejně cvakání přehluší větráky, resp. utlumí case s tlumivou vložkou.

  OdpovědětVymazat
 19. Tomáš Vít: tak ve 2D je ta MSI tichá pořád. Jinak ten lock fps se dělá pomocí toho Riva Tunneru, který se instaluje společně s MSI afterbunnerem. A pozor, lock je možné nastavit nejenom pro hry, ale i pro aplikace, nebo ho prostě nastavit pro všechno najednou.  Jinak já to cvakání zjistil následovně – po 10 dnů od koupi GPU jsem normálně hrál hry, žádné cvakání (fakt to není moc slyšet a ze zapnutým zvukem hry totálnně nemáte šanci). No a když se objevila videa, tak jsem se sehnul k case, vypnul zvuk hry a hle.. bylo to tady :D

  OdpovědětVymazat
 20. AMD zlevnilo a pokud chcete lepsi pomer/cena vykon tak amd :P

  OdpovědětVymazat
 21. zbynek riha: zlevnilo. Ale pokud bude R9 290x stát 10 500 a GTX 970 pořád 9 500, tak o nějakém lepším poměru cena/výkon nemůže být ani řeč. A to ani nemluvím o spotřebě nebo hluku – mám velice vtíravý poci, že 290x je v idle jen o malinko tišší než 970 v zátěži :D

  OdpovědětVymazat
 22. Když se budeme bavit o 290X za 10,5k tak vůči GTX 980 za 15k ;)

  OdpovědětVymazat
 23. zbynek riha: neexistuje důvod, proč bychom se tak měli bavit, zvlášť když GTX 970 má herní výkon plus mínus na úrovni R9 290x :-)

  OdpovědětVymazat
 24. Prosím, vykašleme se v Česku na červeno-zelené války. Díky. – Při zmínce v tomto vlákně nahoře (a dnes už i koupi GTX 970 místo staré GTX 460) vycházím z desítek testů a recenzí, které mluví jasně (zejména u výkonu/spotřeby). – Nemám nic proti AMD/ATI a za těch mnoho let stavění už jsem jich také pár měl. Pokud bych měl jiné priority, třeba bych se k nim i vrátil. Zatím nemám.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.