20130330

Raspberry Pi boduje. Za ty peníze…

Raspberry Pi boduje. Za ty peníze…
… tedy velmi příjemné překvapení, které jsem dnes oslavil stavbou vlastní krabičky z lega (ano, malina je uvnitř). Stačilo pár hodin laborování a i jako naprostý začátečník (s malinou i Linuxem ;) ) jsem rozchodil jak XBMC (výtečná distribuce RaspBMC), tak i moduly jako iVysílání, Youtube, Vimeo, stream z Ulož.to (Tomáš Holčík inspiroval) atd. Překvapuje mě, že takto základní hardwarová konfigurace zvládne bez problémů i 1080p videa. Alespoň ta, co jsem zatím zkoušel. S ohledem na pouze 720p plasmu (Panasonic Viera, na kterou už pár let nedám dopustit) jej navíc ani nemám nutkání trápit těmi nejhoršími videodemy. ;) A že se občas zakucká 3D ekvalizér na pozadí přehrávání MP3 na 20 fps? Nevadí.

PS: Snad jen s dálkovým ovládáním laboruji. HDMI CEC mi z nějakého důvodu nejde (snad to není HDMI 1.3a kabelem), takže zatím ovládám myší do USB, popř. aplikací XBMC Remote z telefonu s Androidem. Ale tuším, že když už jsem vše zkrotil pod Logitech One+, budu muset vyřešit i malinu. Nějaký tip na levné a spolehlivé IrDA do USB? ;)

PPS: Ta krabička z lega je nakonec vlastní kosntrukce. Neměl jsem kostky, které byly potřeba na zajeté vzory, takže jsem musel improvizovat.

#raspberry   #raspberrypi   #raspi   #raspbmc   #lego  
15 komentářů:

 1. Zajímavé. HDMI CEC mi v kombinaci RaspBMC a Samsung "hloupá" televize funguje bez problémů.

  OdpovědětVymazat
 2. David Pavlík Hmmm, ještě vyzkouším HDMI 1.4 kabel. Někde je chyba, ale netuším, kde. (Nefunguje jak univerzální ovladač, tak ani originální k TV s Viera linkem (CEC). Snad nebudu muset trávit i zde hodiny na fórech.) ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Hmmm, tak jak to tak pozoruji, tak si budu muset Malinku také pořídit :-/

  OdpovědětVymazat
 4. Kde doporučujete nakoupit Raspberry Pi?

  OdpovědětVymazat
 5. Michal Sýkora Nejspíš od zdroje. Český předprodej je poněkud drahý. (A upřímně nevím, co v rámci dvouleté záruky vymyslí, aby ji pak nemuseli uznat. Přeci jen jde o součátku.)

  OdpovědětVymazat
 6. To nefunkční HDMI-CEC nebude verzi kabelu (pokud neni vadný).

  OdpovědětVymazat
 7. Lubomír Randák Tak jsem před chvilkou vyměnil 1.3a za 1.4 – a HDMI CEC jede (čili buď kabel, nebo načtení při startu; to jsem ale zkoušel už dříve). Je fakt, že myš musí být také zapojená při startu, jinak jí to nedetekuje.

  OdpovědětVymazat
 8. Mám 3 SD karty a na každé jiný systém. Openelec je dle mého nejlépe odladený. Dokonce vyšla nova verze 3.0.. Tu to verzi jsem zatím nezkoušel. Ani jeden systém však ( vyjma openelec3.0..) nedosahuje kvalit a neprehrává náročnejsi 1080p videa, ty které zvládne apple ATV2 spodobným hardware .

  OdpovědětVymazat
 9. Lubomír Randák Tak to si nedělám iluze, že Raspberry Pi model B nahradí nějakého trhače asfaltu. Spíše je to extrémně zajímavá možnost za peníz, který člověk na pokusy obětuje. Jablka nám domů dlouhodbě nesmí, starší eGreat je za zenitem (přes firmware z Pocornu), Pocket TV s Androidem má k odladění pro XBMC daleko (tvůrci z Kickstarteru podcenili ovladače pro zvolený hardware) – takže čekám, na čem v budoucnu XBMC spustíme. ;) Zatím přebírá funkci malina.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak jsem zkusil Openelec 3.0 a 1080p to zvládá zase jen bez DTS zvuku. Výkon chybi, posun ve verzi ve výsledku není. Takže videa 1080p pouze DD 2.0 a 5.1 zvuk

  OdpovědětVymazat
 11. a u 720p s DTS zvukem problem neni ?

  OdpovědětVymazat
 12. 720p DTS to zvládá v pohodě.
  Teď jsem se tomu trochu věnoval.
  Po měsíci jsem nainstaloval všechny tři systémy, respektive jejich nové verze.
  XBMC  je v nich ve verzi 12,1 ale výrazný posun nečekejte.
  Lepší to ale je.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak sice dokážu malinu ovládat přes HDMI CEC skrze televizi, ale ani za nic jí nedokážu vysvětlit příkaz zpět (ani fóra zatím nepomohla, už jsem zkusil kde co). Ani přes originál ovladač TV, ani přes Logitech Harmony Remote. A se směrovými tlačítky a potvrzovacím tlačítkem člověk nevystačí… Takže stále myš nebo aplikace na telefonu.
  Že bych opravdu musel shánět IrDA čidlo?

  OdpovědětVymazat
 14. Tak to vypadá super. Já se snažím rozchodit lenovo Q180 jak s linuchem či woknama a pořád s tím bojuju. Tohle vypadá jako super varianta a k tomu ještě prtavy. Už čekám az přijde poštou...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.