Nejnovější příspěvky z Google+

28. 4. 2012

Jak jsem vybíral (a kupoval) běžecké boty

Běžecké boty Mizuno Wave Inspire 8
(zdroj: www.mizuno.eu)
Běhání jsem po většinu svého života nepovažoval za atraktivní sport – lyže, kolo či později inlajny přece jen skýtaly více adrenalinu. Jenže běhat je dnes trendy, tak jsem to vloni zkusil, abych věděl, o čem se mluví – a ejhle, něco na tom je (tedy, kromě kolapsů začátečníka ;) ). Stačí boty a pití a člověk může začít. Žádné chystání, štelování, vytahování výstroje a chráničů. Tak jsem začal – a zanedlouho zase skončil. I díky nevhodným botám (starší papučkovité adidasky) jsem si cosi provedl s úpony pod kotníkem a strávil podzim na rehabilitacích. Jenže, nejsme tu od toho, abychom se snadno vzdávali…


Znovu – a s přípravou
Ve snaze neudělat chybu jsem se začetl do fór a několika českých webů o běhání. Rad spousta, až z toho šla hlava kolem. Inspirací byl třeba i zde na G++Tomáš Hubálek a jeho vítězné pátrání po botech (https://plus.google.com/u/0/104228058858941704434/posts/bRgURN5fNzp). Co z toho však vyplynulo? Třeba, že koupit boty, ve kterých si člověk aktivně neublíží už špatným tvarem a určením, není pro začátečníka vůbec snadné. A taky, že…


Dobré boty cosi stojí, ale zdraví máme jen jedno
Pod tíhou protichůdných faktů a doporučení jsem hledal nějakou specializovanou prodejnu. Pokud má člověk dát do bot 2–4 tisíce (levnější údajně ani nemá cenu zkoušet), nechtěl jsem střelit vedle (šetříme o106). Na Hané jsem takový obchod zatím nenašel. Takže jsem se sbalil a využil sobotní cesty do Brna, kde jsem našel www.TriExpert.cz. Sliby na webu nelhaly – jakmile jsem v prodejně vysvětlil, co potřebuji, už jsem stál bosý na měřící podložce. A vzápětí (s kamerou za zády) na běžícím pásu. Výsledky nepřekvapily – vysoká klenba, nohy dopadající pod vnějším úhlem k podložce. Ale také byly trochu jiné, než s čím bych boty kupoval dle rad on-line.(!) Začali jsme zkoušet. Jak se ukázalo, mé další limity – široká noha a problematické paty pod achilovkou – omezily výběr na minimum. Nejpohodlnější se ukázaly boty Mizuno. (Ač jinak holduji merrelkám a salomonům, v oblasti běžecké obuvi pro silnice a zpevněné polní/lesní cesty kralují jiní.)


Charakteristika vybraných bot (zdroj: www.mizuno.eu)


Boty nestačí, chce to i vložky
Po nerozhodném zkoušení a testu na pásu jsem se nakonec rozhodl pro boty na odkazu níže (byť v stříbrno-červeném provedení). Vybíral jsem podle funkčních vlastností, ne podle barvy, což bylo pro manželku důvodem k nejednomu šťouchnutí a úsměvu (ženy prostě začínají barvou ;) ). Protože mé nohy už nejsou neopotřebované nástroje 18letého mladíka, zásadní roli sehrají i spec. tvarované vložky, v mém případě modré Footdisc Runpro. Je to další investice asi 650 korun (ou ou, raději nesčítat), ale po loňském zdravotním fiasku už je můj prostor ke kompromisům malý. Navíc mi dobré boty vždy vydrží řadu sezon, nejsem žádný sportsman tělem a duší. Ke všemu se tyto běžecké dobře hodí i na delší chůzi.
Speciální vložky do běžeckých bot FootDisc RunPro Cushion (zdroj: www.behani.cz)


Praxe
Jak to dopadne v praxi, to jsem sám zvědav. Těším se vyběhnout, ale bez vložek (objednány on-line, při koupi bot neměli mou velikost) ještě budu muset počkat a vyrazit na kolo. Modlím se, aby to letos už klaplo. A aby lenora častěji prohrála, než zvítězila.


Co vy, běháte? Jste také na www.dailymile.com/people/tomulinek či www.endomondo.com/profile/4724619?

Trocha ambientní hudby